| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

| Product Description : | |
|---|---|
| Brand | Raymond Weil |
| Gender | Mens |
| CrownType | Push and pull |
| CrystalMaterial | Sapphire |
| CaseMaterial | Stainless Steel |
| CaseThickness | 9 mm |
| CaseWidth | 40 mm |
| StrapMatarial | Leather |
| ClaspType | Buckle |
| MovementType | Quartz |
| WaterResistance | 50 Meters |
| Warranty | 1 Year InfiniteShopping Warranty |
| BandWidth | 18 mm |