| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Rechargeable LED Floodlight (10W) is a powerful and efficient portable lighting solution, perfect for outdoor use. With a 12V rechargeable battery, this floodlight offers up to 4 hours of continuous illumination. Its IP65 rating makes it waterproof, dustproof, and suitable for use in various challenging outdoor environments.
Long-Lasting Power
IP65 Protection
High Luminance
Efficient LED Technology
Durable Aluminium Body
Convenient Charging
| Specification | Details |
|---|---|
| Battery Power | 12V |
| Luminance | 850 LM |
| Power Output | 10W |
| Protection Class | IP65 |
| Battery Lifespan | 4 hours |
| Handle Length | 115 mm |
| Colour Temperature | 5,000 K |
| Material | Aluminium |
| Package Weight | 1.18 kg |
| Package Dimensions | - Length: 17.00 cm |
| - Width: 21.40 cm | |
| - Height: 17.60 cm |