| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

| General | |
|---|---|
| Model | LI-50B |
| Material | ABS + electronics |
| Quantity | 1 set |
| Specification | |
| Compatible Brand | OLYMPUS Li-50B |
| Compatible Models | FE-20, FE-360, Mju 1010, Mju 1020, Mju 1040, Mju 1050SW, Mju Tough8000, Mju Tough6000, u 1010, u 1020, u 1030, u9000, Touch-6000, Touch-8000, 9010, SP-800UZ |
| Compatible Battery Model | FE-20, FE-360, Mju 1010, Mju 1020, Mju 1040, Mju 1050SW, Mju Tough8000, Mju Tough6000, u 1010, u 1020, u 1030, u9000, Touch-6000, Touch-8000, 9010, SP-800UZ |
| Input Hertz | 50/60 Hzfps |
| Input Current | 150mA |
| Output Current | 600mA |
| Input Voltage | AC100V-240V /DC12V-24VV |
| Output Voltage | DC4.2V(8.4V)V |
| Dimensions & Weight | |
|---|---|
| Dimensions | 3.27 in x 1.77 in x 1.5 in (8.3 cm x 4.5 cm x 3.8 cm) |
| Weight | 3.81 oz (108 g) |
| Packing List |
|---|
| 1 x Charger 1 x Car adapter (115cm-cable) 1 x LI-50B battery |