| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Rode Wireless ME is a streamlined and easy-to-use wireless microphone system that lets content creators, vloggers, influencers, and mobile journalists at all experience levels quickly and confidently incorporate hands-free wireless audio into their productions—regardless of whether they're shooting on a camera, tablet, or mobile device. In addition to the clip-on microphone/transmitter, the two-channel receiver also sports a built-in mic, making it possible to record audio from the camera operator—great for interviews and documentaries.
Boasting secure Series IV 2.4 GHz digital transmission at a range of up to 328 feet, the single-channel system is ready upon powering up, with no menus and or finicky dials to worry about—just instant functionality with easy-to-see LEDs that provide critical information at a glance. When you're ready for more, use Rode's companion apps to access a powerful feature set and customize your settings.
System
| Wireless Technology | Digital 2.4 GHz |
| Included Transmitters | 1 x Bodypack with Microphone |
| Diversity | Non-Diversity |
| Max Operating Range | 328.1' / 100 m |
| Max Transmitters per Band | 4 |
| Built-In Recorder | No |
| Timecode Support | No |
| Mobile App Compatible | Yes: Android & iOS App Name: Rode Central Functionality: Adjust Settings, Setup *As of March, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| OS Compatibility | macOS 10.15 or Later Windows 10 or Later iOS 14 or Later Android 11 *As of March, 2023: Check with manufacturer for the most up-to-date compatibility |
| Dynamic Range | 100 dB |
| Encryption | 128-Bit |
Receiver
| Receiver Type | Camera-Mount / Beltpack |
| Mounting Options | Belt Clip, Shoe-Mount (with Included Hardware) |
| Antenna | 1 x Internal |
| Number of Audio Channels | 2 |
| Audio I/O | 1 x 1/8" / 3.5 mm TRS Female Unbalanced Mic Output |
| Frequency Response | 20 Hz to 20 kHz |
| Network I/O | None |
| USB/Lightning Connectivity | 1 x US... |