Roland CUBE-20XL
Sold
Roland CUBE-20XL
New 1 was available
Buyer protection
Get it now, pay later
South Africa
Customer ratings
Product code
CUBE-20XL
Bob Shop ID
Compact and Feature Packed
The CUBE-20XL delivers 20 watts of output through a high-performance 8" custom speaker. Its compact size is perfect for at-home practice and band rehearsals alike, and is conveniently portable. There are two discrete channels, JC Clean and Lead, plus Solo mode for extra boost. Six BOSS Lead types are provided, including the new Extreme. Nine effects are onboard, including Heavy Octave, COSM vintage Spring Reverb, and Power Squeezer for full gain at low volume. An Aux Input allows portable music players to be connected for jam-along fun, while the onboard Tuning Fork lets you tune your guitar without unplugging.
  • 20-watt guitar amp with 8” high-performance speaker
  • Two channels: Independent JC Clean and Lead plus Solo function for extra boost
  • Six Lead types, including the new Extreme amp
  • Nine effects, including the new Heavy Octave and COSM vintage Spring Reverb
  • Power Squeezer for full gain at low volume
  • Convenient audible tuner lets you tune your guitar without unplugging
Rated Power Output 20 W
Nominal Input Level INPUT: -10 dBu/1 M ohm
AUX IN: -10 dBu
Speaker 20 cm (8 inches)
Controls POWER Switch, SELECT Switch, TUNER Switch, POWER SQUEEZER Switch
[JC CLEAN Channel]
VOLUME Knob
[LEAD Channel]
TYPE Switch (ACOUSTIC SIM, OVERDRIVE, DISTORTION, METAL, METAL STACK, EXTREME),
GAIN Knob, VOLUME Knob
[EQUALIZER]
BASS Knob, MIDDLE Knob, TREBLE Knob
[EFX/SOLO]
EFX/SOLO Knob (CHORUS, FLANGER, PHASER, TREMOLO, SOLO, HEAVY OCTAVE)
[DELAY/REVERB]
DELAY/REVERB Knob (DELAY, REVERB, SPRING)
Indicators JC CLEAN Channel
LEAD Channel
TUNER
EFX/SOLO
POWER SQUEEZER
Power Consumption 24 W
Accessory Owner's Manual
Options Footswitch (BOSS FS-5U, FS-6)
Size and Weight
Width
385 mm 15-3/16 inches
Depth
240 mm 9-1/2 inches
Height
385 mm 15-3/16 inches