| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

1) All Product returns or Exchanges will be send to the manufacturer / Supplier / Distributor for a full inspection and assessment Upon receipt of the returned item, it will undergo a full inspection and assessment by the product supplier / manufacturer / Distributor every supplier / manufacturer / Distributor have its own Policy to exchanges and returns
2) If supplier / manufacturer / Distributor agree to a Refund of price of unsuitable products.
We will refund the full price of any unsuitable products in their original unopened packaging. For opened products, the supplier / manufacturer / Distributor may deduct or charge a reasonable amount for any use of the products plus certain costs necessary for repackaging and restocking, subject to the CPA. These costs are usually up to 25% of the cost of the products.
The ROSS 32-70 Inch Flat-to-Wall Tilt TV Wall Mount is a tilt TV wall mount from the ROSS Classic Series, compatible with 32"70" screens with adjustable tilt to reduce glare and find your perfect viewing angle. The low-profile design keeps your TV close to the wall for a clean, picture-frame look while the high-quality steel construction and 60kg load rating ensure safe, secure mounting for years to come.
| Brand | ROSS |
| SKU | RTMT400-RO |
| Mount Type | Tilt |
| Screen Size | 32"70" |
| Max VESA | 400 x 400mm |
| Distance from Wall | 25mm |
| Max Weight | 60kg |
| Spirit Level | Built-in |
| Warranty | 5 Years |
| Category | TV Wall Mounts |