| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
BLADE:
Sandvik 14C28N Stainless Steel, 58-60 HRC
Sandvik 14C28N is martensitic stainless chromium steel with a chemistry optimized for high-quality professional knife applications which put very high demands on edge sharpness, edge stability, and corrosion resistance. As to this knife, the 14C28N is intensively processed by RUIKE using quenching and subzero treatment, which features an ideal hardness of 58-60 HRC.
HANDLE:
Micarta
ADDITIONAL FEATURES:
SPECS:
| Overall Length | 231 mm/ 9.09" |
| Handle Length | 118 mm/4.65" |
| Blade Material | Sandvik 14C28N |
| Blade Length | 106mm/4.17" |
| Blade Thickness | 3.6mm/0.14" |
| Weight | 148g/5.22oz |
| Blade Finish | Stonewash |
| Blade Type | Drop Point |
| Handle Material | Micarta |
| Sheath | ABS |