| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Samson EarAmp EWM100 is a wireless stereo in-ear monitor system that allows you to move and perform on stage without sacrificing audio quality. Its easy-to-use setup and customizable mixes allow musicians, theatrical performers, presenters and broadcasters to hear the perfect blend of their performance clearly and accurately.
| RF Frequency Range | 470 MHz — 502 MHz |
|---|---|
| Tuning Bandwidth | 32 MHz |
| Operating Range | 300' (90 m) Environment Dependent |
| Audio Frequency Response | 25 Hz — 15 kHz ±3 dB |
| Signal-to-Noise Ratio | >100 dB |
| Total Harmonic Distortion | <0.9% @ 1 kHz |
| Audio Inputs | (2) XLR-1/4" |
|---|---|
| Audio Outputs | (2) 1/4" connected directly to the inputs |
| Antenna Output | (2) BNC sockets |
| Monitor Output | 1/4" Stereo Headphone |
| MPX Pilot Tone | 19 kHz |
| Power Supply | DC 12 V |
| Dimensions (LxWxH) | 8.11" x 7.83" x 1.73" / 206 mm x 199 mm x 44 mm |
| Weight | 2.1 lb / 0.96 kg |
| Headphone Output | 1/8" / 3.5 mm Stereo |
|---|---|
| Output Power | 2x 150 mW @ 1 kHz (T.H.D. 3%) |
| Stereo Separation | 55 dB @ 1 kHz |
| High-Frequency Boost | +8 dB @ 10 kHz |
| Limiter | 0, -6 dB, -12 dB, -18 dB |
| Power Requirements | 2x AA Batteries |
| Battery Life | Up to 8 hours of continuous use |
| Dimensions (LxWxH) | 2.56" x 0.91" x 3.54" / 65 mm x 23 mm x 90 mm |
| Weight | 0.22 lb / 0.1 kg |