| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| |
|
| Product Description | Samsung Galaxy Tab S - tablet - Android 4.4 (KitKat) - 16 GB - 10.5" - 3G, 4G |
| Product Type | Tablet |
| Operating System | Android 4.4 (KitKat) |
| Display | 10.5" Super AMOLED - 2560 x 1600 ( 287.5 ppi ) - Multi-Touch |
| Processor | Samsung Exynos 5 Octa ( 8-core ) |
| Processor Clock Speed | 1.9 GHz |
| Storage | 16 GB |
| RAM | 3 GB |
| Supported Flash Memory Cards | microSDHC, microSDXC |
| Cellular Technology | 3G, 4G |
| Cellular Protocols | GSM, GPRS, EDGE, HSPA+, LTE |
| Wireless Connectivity | Bluetooth 4.0, 802.11a/b/g/n/ac |
| Camera | 8 Megapixel rear + ( 2.1Mpix front camera ) |
| HD Video Recording | 1080p |
| Location | GPS/GLONASS/BeiDou |
| Security Devices | Fingerprint reader |
| Dimensions (WxDxH) | 17.73 cm x 0.66 cm x 24.73 cm |
| Weight | 467 g |
| Colour | Dazzling white |







| Manufacturer's Code: SM-T805NZWAXFA | Samsung |