| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| BRAND | Samsung |
| SERIES | 970 EVO Plus |
| MODEL | MZ-V7S2T0 |
| DRIVE CAPACITY | 2 TB |
| CACHE MEMORY | Samsung 2GB Low Power DDR4 SDRAM |
| INTERFACE | PCIe Gen 3.0 x4, NVMe 1.3 |
| RANDOM READ SPEED | 600,000 IOPS (4 KB Files) |
| RANDOM WRITE SPEED | 550,000 IOPS (4 KB Files) |
| SEQUENTIAL READ SPEED | 3500 MB/s |
| SEQUENTIAL WRITE SPEED | 3300 MB/s |
| DRIVE TYPE | SSD |
| FORM FACTOR | M.2 2280 |
| FLASH CONTROLLER | Samsung V-NAND 3-Bit MLC |
| FLASH MEMORY TYPE | Multi-Level Cell (MLC) |
| SMART SUPPORT | Yes |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| ENCRYPTION | 256-Bit AES Hardware Encryption |
| ENDURANCE (TOTAL BYTES WRITTEN) | 1,200 TBW |
| MEAN TIME BETWEEN FAILURES (MTBF) | 1.5 Million Hours |
| ELECTRICAL | 6.0 W (Active) 9.0 W (Active) 30.00 mW (Idle) |
| POWER DRAW | 3.3 VDC |
| CONDITION | Preowned |
| WARRANTY | 12 Months warranty |
| FEATURES | Design Flexibility Exceptional Endurance Unparalleled Reliability Dynamic Thermal Guard Samsung Magician Support AES 256-Bit Encryption Samsung V-NAND 3-Bit MLC Flash SMART & TRIM Support |
| DIMENSIONS (W X H X D) | 3.16" x 0.87" x 0.09" |
| WARRANTY | Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express Solid State Drive x 1 |