| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| BRAND | Samsung |
| SERIES | PM961 |
| MODEL | MZVLW128HEGR |
| DRIVE CAPACITY | 128GB |
| INTERFACE | PCIe 3.0 x4 |
| RANDOM READ SPEED | 360,000 IOPS |
| RANDOM WRITE SPEED | 330, 000 IOPS |
| SEQUENTIAL READ SPEED | 3,000 MB/s |
| SEQUENTIAL WRITE SPEED | 1,700 MB/s |
| DRIVE TYPE | SSD |
| FORM FACTOR | M.2 2280 |
| MEAN TIME BETWEEN FAILURES (MTBF) | 1.5 Million Hours |
| OPERATING SHOCK | 1500 G / 0.5 ms |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 to 70°C |
| CONDITION | OEM (No original packaging) |
| DIMENSIONS (W X H X D) | 8 x 2.2 x 0.2 cm |
| WARRANTY | 6Months Warranty |
| WHAT'S IN THE BOX | 1 x Samsung MZVLW128HEGR PM961 128GB 2280 NVMe OEM Solid State Drive |