| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Feature | Specification |
| Display | 6.6 inches, HD+ IPS LCD, 90Hz Refresh Rate (720 x 1612 pxls) |
| Processor | High-performance Octa-core Processor |
| Storage (ROM) | 128GB |
| Memory (RAM) | 8GB RAM (Up to 16GB with Extended RAM) |
| Rear Camera | 16MP Main Camera with Dual-LED Flash, HDR, Panorama |
| Front Camera | 8MP Selfie Camera with 3-Level Adjustable Dual Flash |
| Battery | 5000 mAh Li-Po |
| Charging | 18W Fast Charging via USB Type-C 2.0 |
| Security | Side-Mounted Fingerprint Sensor, G-Sensor, Proximity |
| Connectivity | 4G LTE, Dual SIM (Nano-SIM), Wi-Fi (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth, 3.5mm Audio Jack |
1x TECNO Spark 10C Smartphone, 1x 18W Charging Adapter, 1x USB Type-C Charging Cable, 1x Protective Back Case, 1x SIM Ejector Tool