| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Thecus N2810 2 Bay NAS Intel Celeron N3050(1.6Ghz Dual Core)Network Attached Storage 2gb ddr3 SD-RAM(Can upgrade to 4gb or 8gb) USB 3.0 X 3,HDMI x 1,RG45 Port x 2
Open box not in original box will supply with a Thecus box but N2310 ,This unit comes with lockable drives but I don't have the keys to lock the 2-bays
FIRMWARE/SOFTWARE UPDATES
Thecus.com/Downlaod-Centre
Comes with 1 x charger 1 xpower cable 8 x hdd screws
Brilliant piece of equipment
1. Hardware Platform
| Item | Spec |
| Processor | Intel® Celeron N3150 1.6GHz burst up to 2.08gHz Quad Core |
| System Memory | 4GB DDR3 |
| Memory expandable up to | 8GB |
| LAN Interface | RJ-45x2: 10/100/1000 BASE-TX Auto MDI/MDI-X WOL supported |
| USB Interface | USB 3.0 host port x3 (front x1, back x2) |
| LED Indicator | Power LED: White WAN/LAN1 LED: White LAN LED: White USB LED: Activity/Failure: White/Red |
| HDMI Output | HDMI port (back x1) |
| Disk Interface | 2 x SATA for internal, support SATA II / SATA III hard disk |
| Power Supply | 48W extend power adapter |
| Thermal/Fan control | Thermal sensor on processor temperature System FAN speed controlled by temperature |
| System Clock | Battery-backed up system clock |
| Power Management | Auto power on after shutdown due to power loss |
| Buttons | Power button/Copy button |
| Buzzer | Adjustable frequency alarm |
| Environment | Temperature: 0°C to 40°C (Operation) -40°C to 70°C (Non-operation) Humidity: 0 ~ 80 % R.H. (Non-condensing) |
| Chassis | 2bays Tower Metal Chassis |
| Dimensions (HxWxD) | 146 x 102 x 213 (mm)/ 5.17 x 4.02 x 8.39 (in) |
| Certificates | CE/FCC/C-Tick/VCCI/BSMI RoHS WEEE |
2. Software Functions
| RAID | |
| RAID Modes | RAID 0, 1 and JBOD |
| Auto-rebuild | Supported |
| Hot-swap | Supported |
| Hot Spare | Supported |
| RAID Expansion | Supported |
| RAID Volume Encryption | AES256bit |
| Disk | |
| Power Management | Available spin-down on idle setting |
| Bad Block Scanning | Supported |
| SMART Info | Supported |
| SMART Test | Supported |
| Disk Roaming | Supports volume-based roaming to other Thecus NAS (Require ThecusOS 7 64 bit) |
| Disk Security | Supported |
| Network | |
| Configuration | Fixed IP address, dynamic IP address |
| Transport Protocols | TCP/IP/AppleTalk |
| File Protocols | SMB/CIFS, HTTP/HTTPS, FTP, NFS v4, AFP |
| Link Aggregation | Load balance, Failover, 802.3ad, Balance-XOR, Balance-TLB, Balance-ALB, Broadcast |
| TCP/IP | IPV6 & IPV4 |
| DDNS | Supported |
| SSH | Supported |
| UPnP | Supported |
| UPnP Port forwarding | Supported |
| Bonjour | Supported |
| VPN Server | Supported |
| vLan | Supported |