| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Automatic
Case Width: 29.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
Features: Date
| SKU | T0062071105800 |
| Brand Name | Tissot |
| Collection | T-Classic |
| Band Colour | Silver |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 14.0 mm |
| Clasp | Butterfly Clasp |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 29.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Caliber | ETA 2671 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 7611608288948 |