| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This year, treat yourself (or a favorite tradesperson) to a holiday surprise that builds real value. The Tork Craft 43-Piece Advent Calendar Tool Set (KT6243) delivers 43 premium hand tools, hidden behind doors to open every day. From sockets to bits, screwdrivers to measuring tools, each day reveals a new surpriseâ"so by the countdown to Christmas, youâve assembled an impressive tool collection without feeling a thing.
Beautifully packaged with holiday flair, this isnât your average calendar. Itâs the ultimate way to combine festive excitement with practical upgrade. Open a door, lift the flap, and discover a tool youâll use for years. Itâs fun, functional, and built for the workshop.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Cardboard Box |
| Material | Bits and shank: CrV (Chrome Vanadium) Sockets: Heat treated Carbon Steel Handle: Plastic & Rubber (Screwdriver & Pliers) Case: Plastic Bits and shank: CrV (Chrome Vanadium) Pliers: Carbon Steel |
| Package Dimensions | 420(L) x 430(W) x 57(H)mm |
| Package Weight | 1.5kg |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x Small toolbox 1 x 1/4" hex Stubby Ratchet Handle 1 x 115mm Mini Diagonal cutter pliers 1 x 115mm Mini Combination Pliers 1 x 25mm 1/4" Hex - 1/4" square drive adapter 10 x Hex Keys CRV, Ball Ended: 1.5, 2, 2.5, 3, 4, 5, 5.5, 6, 8 & 10mm 9 x 1/4" 6pt Sockets: 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 & 13mm 3 x 1/4" 25mm phillips insert bits: PH1 / PH2 / PH3 3 x 1/4" Slotted Insert bits: 3 / 4.5 / 5.5mm 3 x 1/4" Pozi Insert bits: PZ1 / PZ2 / PZ3 4 x 1/4" Hex Insert bits: 3 / 4 / 5 / 6mm 6 x 1/4" Torx Insert bits: T10 / T15 / T20 / T25 / T27 / T30 |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 300(L) x 165(W) x 65(H)mm |
| Weight (box/pack) | 0.7kg |
| Qty (box/pack) | 6 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 445(L) x 435(W) x 305(H)mm |
| Weight (box/pack) | 8.7kg |
| Qty (box/pack) | 5 |