| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Thickness: 1mm
Content: Straight, Protractor, 2x Triangular Ruler
Combination Square Set, a versatile and essential tool used in various trades, including carpentry, metalworking,
and engineering. It is designed to perform multiple functions, such as measuring angles, checking for squareness,
and marking workpieces. The combination square set includes a ruler, a square head, a protractor head and a center
head, all of which can be attached to the ruler to perform different tasks.
Application:
| Description | Specification |
| Packaging Type | Blister |
| Sales Unit | x1 |
| Package Dimensions | 400(L) X 220(W) X 30mm(H) |
| Package Weight | 350g |
| Tool Dimensions | 300(L) x 32(T) x 115mm(H) |
| Tool Weight | 224.5g |
| Material | Ruler: Carbon Steel - Metric Square, centre & protractor head: Aluminium |
| Accuracy | ±0.2mm and ±0.2° |
| Engraved graduations | 1mm |
| Warranty | 6 months |
| Country of origin | Republic of China |
| Contents | Ruler: 0-300mm Protractor: 0-180° Centre head Square head: 45/90° |