| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This
is an affordable router bit range that is well supported throughout South Africa. All
our Tork Craft router bits are Tungsten tipped. Tork Craft is a well-known BRAND
in most retail stores.
½" Ø Shank router bit with a 7,9 mm (5/16") radius to profile
a classical cove shape in wood.
This router bit is used with a plunge router to profile the edge of wood to produce
a concave edge that is flanked by two fillets and has a 7,9 mm (5/16") radius.
Definition: Similar to the standard cove but flanked by step
fillets. This profile is found in older period furniture. It is popular for the way shadows are displays to attract
attention to the profile. Can be used in a router table or hand-held router Mostly applied as a decorative profile.
Please ensure that you select a router bit with a
shank (shaft) size that will fit your router. If are in doubt, contact us and we
will confirm if it will work for you.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card / Blister |
| Material | Cutting Edge: Tungsten Carbide Body & Shank: HSS (High Speed Steel) |
| Package Dimensions | 137(L) x 79(W) x 47(H)mm |
| Package Weight | 91.41g |
| Tool Dimensions | 57.89(L) x Ø31.73mm |
| Tool Weight | 71.78g |
| Cutting Diameter | 1 - 3/8" |
| Cutting Depth | 9/16" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Length | 32mm |
| Bearing | 3/8" |
| Radius | 1/2" |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1x Cove Router Bit |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 385(L) x 175(W) x 57(H)mm |
| Weight (box/pack) | 981g |
| Qty (box/pack) | 10 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 405(L) x 360(W) x 380(H)mm |
| Weight (box/pack) | 10.44kg |
| Qty (box/pack) | 100 |
It is essentially important to know how deep the shank of a router bit should
fit into the collet. Refer to the picture on the right and consider the
following:
Explaining
NOTE that the 12mm and