| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This
is an affordable router bit range that is well supported throughout South Africa. All
our Tork Craft router bits are Tungsten tipped. Tork Craft is a well-known BRAND
in most retail stores.
¼" Ø Shank router bit with a 9,5 mm (3/8 inch) radius to profile
a cove shape in wood.
This router bit is used with a plunge router to profile the edge of wood to produce
a concave edge that has a 9,5 mm (3/8 inch) radius. The 6.35 mm shank should fit most small
routers.
Definition: Cove Router Bits combine one or more concave radii (cove) to
form many unique edge profiles. These profiles may also be known as 'fluted' router bits. A trim bit on which one edge
has a curved radius.
Coves are used by professional installers to bridge the gap between the bottom of the wall and the
floor. A cove may also be used to form an inside corner. It may also be applied as a decorative profile.
Please ensure that you select a router bit with a
shank (shaft) size that will fit your router. If are in doubt, contact us and we
will confirm if it will work for you.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card / Blister |
| Material | Cutting Edge: Tungsten Carbide Body & Shank: HSS (High Speed Steel) |
| Package Dimensions | 137(L) x 79(W) x 47(H)mm |
| Package Weight | 61.10g |
| Tool Dimensions | 52.64(L) x Ø28.37mm |
| Tool Weight | 40.65g |
| Cutting Diameter | 1 - 1/8" |
| Cutting Depth | 1/2" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Length | 32mm |
| Bearing | 3/8" |
| Radius | 3/8" |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1x Cove Router Bit |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 385(L) x 175(W) x 57(H)mm |
| Weight (box/pack) | 747g |
| Qty (box/pack) | 10 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 405(L) x 360(W) x 380(H)mm |
| Weight (box/pack) | 8.26kg |
| Qty (box/pack) | 100 |
It is essentially important to know how deep the shank of a router bit should
fit into the collet. Refer to the picture on the right and consider the
following:
Explaining
NOTE that the 12mm and