| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Power and versatilityâ"boxed together. The Tork Craft TCID1100 impact drill teams up with the NR00013 13-piece HSS roll-forged drill bit set so you can tackle timber, metal and light masonry jobs straight out of the box. With a high-output 1100 W motor and convenient 2-speed gearbox, you get confident drilling with the right speed for the material, while the included bit set covers everyday diameters for clean, accurate holes.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Kit / Cat No. | TORKIT015 |
| Drill Model | TCID1100 (Impact Drill) |
| Power | 1100 W |
| Speeds | 2-speed gearbox (typ. 01200 / 03000 rpm) |
| Chuck Size | 13 mm keyed metal |
| Modes | Drill / Hammer drill |
| Bit Set | NR00013 (13-pc HSS roll-forged, 118° point) |
| Bit Sizes | Ø1.5, 2, 2.5, 3, 3.2, 3.5, 4, 4.5, 4.8, 5, 5.5, 6, 6.5 mm |
| Kit Barcode (EAN-13) | 6009515884864 |