| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Size/Length: 10 mm Hex à 65 mm Length
The Tork Craft 10 mm à 65 mm magnetic impact nutsetter is crafted for high-speed fastening of 10 mm bolts and screws using impact drivers. Its magnetised tip holds the fastener in place for efficient one-hand loading, while the 65 mm length gives enough reach into assemblies, enclosures or fabrications. Ideal for workshop, production, service and assembly environments.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Cat No. | TCINS09 |
| Product Type | Impact Nutsetter (Magnetic) |
| Hex Size | 10 mm |
| Length | 65 mm |
| Magnetised Tip | Yes |
| Pack Quantity | Bulk (single piece) |
| Typical Applications | 10 mm bolt fastening, production screw-downs, service kits |