| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Cutting and tapping fluid in an aerosol.
Volume: 400ml
Machining cut fluid, also known as coolant or metalworking fluid, is a crucial substance used in various metalworking
processes, such as turning, milling, drilling, and grinding. Its primary functions are to:
Application:
| Description | Specification |
| Packaging Type | Spray Canister |
| Material | Canister body: Steel Lid: Plastic |
| Product Dimensions | 194mm(H) x Ø66mm |
| Product Weight | 368g |
| Volume of can | 400ml |
| Appearance | Dark brown |
| Viscosity base oil @ 40°C | 32 |
| Density @ 20°C | 1.1 |
| Sulphur, chlorine, fat | Positive |