| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Grinding wheel - Ø 20mm

The wheel is made of bonded Silicon Carbide and has a distinctive light green
colour.
It has a very high abrasive power and is mostly used on mineral based materials - stone,
porcelain, ceramic, glass etc.
Application - stone:
It can also be used on non-ferrous metals, such as aluminium, copper, brass
Application - non-ferrous metals:
Application:
Grinding non-ferrous metals tend to gall and clog up
the grinding point. It is recommended to make use of a stone dresser
TC08424 to clean it up, should it become clogged.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Sandwich packaging |
| Package Dimensions | 120(L) x 62(W) x 22(H)mm |
| Package Weight | 8.6g |
| Product Dimensions | 3.2(T) x Ø20mm |
| Product Weight | 3.6g |
| Material | Brown aluminium Oxide |
| Stone Diameter | Ø20mm |
| Shape | Wheel |
| Recommended accessories/tools | Mini rotary tool |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 2 x 20mm Mini Grinding Wheel |

The shank of the rotary cutter is securely locked in place by fitting
it in the corresponding collet or making use of a keyless chuck.
For improved engraving accuracy, make use of a flexible
shaft connected to the rotary engraver.
Most rotary tools have the benefit to adjust the rotation speed. Many tool bits that fit in rotary tools have a maximum speed setting. This can normally be found on the packaging.
All materials react differently to speed and will need the tool bit to rotate slower.
It is recommended to start using accessories on the slower speed first, before increasing the speed as needed.
The diameter of the tool bit fitted also determines the rotation speed. The larger the diameter, the slower the speed. If the speed is set too high, it could bend the shank/shaft resulting in injury.