| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Tork Craft TC08172 Mini Rotary Tool is a versatile 170 W multitool designed for precision tasks such as cutting, engraving, sanding, polishing, grinding and drilling. Supplied with a comprehensive 172-piece accessory kit neatly organised in a durable plastic case, this rotary tool is perfect for DIY enthusiasts, hobbyists, crafters and light workshop use. Its compact size and powerful motor offer excellent control for detailed work on wood, metal, plastic, glass and more.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Plastic Case |
| Package Dimensions | 310(L) x 270(W) x 62(H)mm |
| Package Weight | 1.6kg |
| RPM Range | 8000 - 35000 |
| Wattage | 170W |
| Voltage | 220~240V |
| Speed setting | RPM 1: 8000 2: 13000 3: 18000 4: 24000 5: 28000 6: 31000 Max: 35000 |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1x Rotary Tool 15 x Sanding sleeve 120 grid: 6.35 x 12.7mm 15 x Sanding sleeve 60 grid: 12.7 x 12.7mm 1 x Cloth wheel: 25.4 x 3.2mm 1 x Felt wheel: 25.4 x 6.35mm 4 x Felt wheel: 12.7 x 9.5mm 1 x Felt wheel point: 9.5 x 19mm 1 x Rubber emery wheel: 22.2 x 4mm 3 x Polished HSS twist drills: 3.2mm, 2.4mm, 1.6mm 1 x Sanding drum: 12.7 x 12.7mm with a Ø3.2mm shank 1 x Sanding drum: 6.35 x 12.7mm with a Ø3.2mm shank 1 x Ball diamond engraver: 4.4mm ball Ø3.2mm shank 1 x Ball diamond engraver: 2mm ball Ø3.2mm shank 1 x cylinder diamond engraver: Ø2.35mm cylinder Ø3.2mm shank 1 x Point Diamond engraver: Ø0.9mm point Ø3.2mm shank 1 x Ball HSS cutter: 3mm ball Ø3.2mm shank 1 x Round HSS Cutter: Ø2.8mm cylinder Ø3.2mm shank 1 x Countersink HSS cutter: Ø0.6mm point Ø3.2mm shank 2 x Silicon Carbide grinding stone: Ø20mm wheel Ø3.2mm shank 2 x Silicon Carbide grinding stone: Ø10mm wheel Ø3.2mm shank 2 x Aluminium oxide grinding stone: Ø16mm wheel Ø3.2mm shank 4 x Aluminium oxide grinding wheel: Ø19 wheel 4 x Silicon carbide grinding wheel: Ø19mm wheel 2 x Aluminium oxide grinding wheel: Ø10mm wheel Ø3,2mm shank 2 x Aluminium oxide round point stone: Ø9.5mm point Ø3.2mm shank 1 x Nylon bristle brush: Ø4mm brush Ø3.2mm shank 1 x Nylon brush: Ø20mm wheel Ø3.2mm shank 1 x Stainless-steel brush: Ø4mm brush Ø3.2mm shank 1 x Stainless-steel brush: Ø20mm wheel Ø3.2mm shank 1 x Stainless-steel wire cup: Ø12mm cup Ø3.2mm shank 1 x Brass wire cup: Ø12mm cup Ø3.2mm shank 1 x Brass brush: Ø20mm wheel Ø3.2mm shank 1 x Polish compound for metals or plastics 30 x Cut off wheel heavy duty: Ø24mm x 0.8mm 42 x Cut off wheel regular: Ø24mm x 0.6mm 10 x 240 grid sanding paper: Ø20mm x 0.2mm 4 x Collet chrome plated: 2 x 3.2mm, 1 x 2.4mm,1 x 1.6mm 2 x Mandrel for cut off wheel: 1.6mm screw 1 x Mandrel for cloth wheel: 2.4mm screw 1 x Mandrel for felt wheel 2 x Cut off wheel fibre glass: Ø32 x 11 x 1.2mm Ø3.2mm shank 1 x Wrench: 9.5mm 1 x 80 grid flap wheel: 32 x 9.5mm 1 x Dressing stone SI carbide: 25.4 x 9.5mm |