| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Create bold, traditional mouldings with the Classical (Large) edge-forming bit. It cuts a deep ogee-style sweep with a defined filletâ"ideal for cabinet doors, table tops, shelves and frames in solid wood, MDF and plywood. Best used on a router table for consistent, chatter-free results.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card / Blister |
| Material | Cutting Edge: Tungsten Carbide Body & Shank: HSS (High Speed Steel) |
| Package Dimensions | 138(L) x 78(W) x 46(H)mm |
| Package Weight | 97.26g |
| Tool Dimensions | 59.04(L) x Ø38mm |
| Tool Weight | 76.24g |
| Cutting Diameter | 1-1/2" |
| Cutting Depth | 3/4" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Length | 32mm |
| Radius | 1/4" |
| Bearing | 3/8" |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1x Rabbeting Router Bit |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 385(L) x 168(W) x 73(H)mm |
| Weight (box/pack) | 1.09kg |
| Qty (box/pack) | 10 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 405(L) x 360(W) x 380(H)mm |
| Weight (box/pack) | 11.53kg |
| Qty (box/pack) | 100 |