| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Add timeless detail to edges and frames. The Classical (Small) router bit forms a graceful ogee-style moulding with a subtle filletâ"perfect for drawer fronts, cabinet doors, picture frames and small furniture components in solid wood, MDF and plywood.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging card / Blister |
| Material | Cutting Edge: Tungsten Carbide Body & Shank: HSS (High Speed Steel) |
| Package Dimensions | 138(L) x 78(W) x 46(H)mm |
| Package Weight | 68.25g |
| Tool Dimensions | 55.83(L) x Ø31.7mm |
| Tool Weight | 48.82g |
| Cutting Diameter | 1-1/4" |
| Cutting Depth | 5/8" |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Shank Length | 32mm |
| Radius | 3/16" |
| Bearing | 3/8" |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1x Rabbeting Router Bit |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 385(L) x 168(W) x 73(H)mm |
| Weight (box/pack) | 841g |
| Qty (box/pack) | 10 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 405(L) x 360(W) x 380(H)mm |
| Weight (box/pack) | 9.12kg |
| Qty (box/pack) | 100 |