| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Size: M14 - M18
Diameter: 7 0mm
Recommended Drill Size: 9.0 mm
Shank: 8.5mm Square Shank

Application:
The Tork Craft Screw Extractor is for the removal of broken bolts and studs,
made of carbon steel. Determine the size of the bolt and the desired
extractor size, use a file and flatten the broken bolt surface, usually
bolts that broke are left with an uneven surface.
Locate the center on the flattened surface and mark with a center punch.
Drill a pilot hole, start off with a small diameter and increase to the
recommended drill size depending on the extractor size in use.
Insert the extractor into the pilot hole and using a tap wrench the bolt can
now be extracted carefully, by turning the screw extractor anti-clockwise.
Recommended tap wrench:
| Description | Specifications |
| Size | 7 mm |
| Cutting Length | 32 mm |
| Length | 83 mm |
| Shank | 8.5 mm Square |