| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A heavy-duty 10 mm SDS-Plus rotary hammer bit with an overall length of 110 mm and a working length of 50
mm. Supplied in bulk packaging, this bit is designed for extensive use in masonry, concrete, stone and block work.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Model / Cat No. | DR70100B |
| Product Type | SDS-Plus masonry drill bit (bulk) |
| Diameter | 10 mm |
| Overall Length | 110 mm |
| Working Length | 50 mm |
| Shank Type | SDS-Plus |
| Tip Material | Carbide |
| Pack Style | Bulk units |