| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Packaging: Single socket carded
This high-quality Tork Craft 14 mm socket features chromium-vanadium (CR-V) alloy steel for durability, a ¼Ⳡsquare drive for versatile ratchet use, and a 12-point profile enabling snug engagement with fasteners in tighter spaces. A solid addition to any mechanics tool-kit.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Cat No. | TC63014 |
| Product Type | Socket 14 mm, ¼ Drive, CR-V Steel, 12-Point |
| Socket Size | 14 mm |
| Drive Size | ¼ (6.35 mm) |
| Material | Chromium-Vanadium (CR-V) Steel |
| Profile Type | 12-Point |