| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Packaging: Single socket carded
High-performance 14 mm socket from Tork Craft. Crafted from chromium-vanadium alloy steel for resilience, with a ½Ⳡsquare drive to fit standard workshop ratchets, and a 12-point internal profile for reliable engagement in constrained and high-torque settings. Ideal for mechanical, industrial and maintenance tool kits.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Cat No. | TC64014 |
| Product Type | Socket 14 mm, ½ Drive, CR-V, 12-Point |
| Socket Size | 14 mm |
| Drive Size | ½ (12.7 mm) |
| Material | Chromium-Vanadium Steel |
| Profile Type | 12-Point |