| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Packaging: Single deep socket carded
The Tork Craft 8 mm deep socket (¼Ⳡdrive) is engineered from chromiumâ"vanadium steel for robustness and durability. With a 12-point profile for superior engagement and extended length to access recessed fasteners, itâs a smart addition to your workshop or toolbox when standard sockets cannot reach.
| Description | Spec |
|---|---|
| Brand | Tork Craft |
| Cat No. | TC65008 |
| Product Type | Deep Socket 8 mm, ¼ Drive, CR-V, 12-Point |
| Socket Size | 8 mm |
| Drive Size | ¼ (6.35 mm) |
| Material | ChromiumVanadium Steel |
| Profile Type | 12-Point |