| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Packaging: Carded (for display)
Transform one tool into many. This Tork Craft HSS M2 step drill gives you a 6âmm to 52âmm sized hole range in one bitâ"ideal for knockout holes, enlarging holes and working in sheet materials. With a high-speed steel body, smooth step geometry and carded retail packaging, itâs built for the job-site and the pro user.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Blister card |
| Package Dimensions | 202(L) x 113(W) x 48(H)mm |
| Package Weight | 471g |
| Product Dimensions | 104.2(L)mm x Ø51.8mm |
| Product Weight | 445.3g |
| Material | HSS M2 |
| Finish | Titanium Nitride (TiN) |
| Shank | 12.7mm (1/2") Tri-flat shank |
| Step Diameter | Ø6, 12, 16, 20, 24, 28, 32, 36, 40, 44, 48 & 52mm |
| Flute design | 2 x Straight flutes |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | Consumable product excluded from warranty unless confirmed production error. |
| Content | 1 x Step Drill HSS 6-52mm |