| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Length: 300mm
-->A wire stripper attachment is a tool designed to efficiently remove insulation from electrical wires. It's often
attached to a cordless drill or an electric drill, providing a powerful and convenient way to strip wires of various
gauges.
Application:
| Description | Specification |
| Package Dimensions | 142(L) x 88(W) x 35(H)mm |
| Package Weight | 300g |
| Material | Body Frame: Zinc and aluminum alloy Blade: Carbide tip |
| Adapter shank | 1/4" (6.35mm) |
| Maximum strip length | 35mm |
| Minimum strip length | 10mm |
| Content | 1 x Blue wire stripper (2.5mm2) 1 x Gold wire stripper (4 mm2) 1 x Red wire stripper (6mm2) 1 x Adapter |
1. Can I use the wire stripper on an impact driver?
2. What type of wire can I use the wire stripper on?
3. What type of end user would typically use the wire stripper?
4. The packaging says it can be used on 2.5mm2 wire, what does this mean?
5. Can you use the wire stripper by hand without a drill?
6. What drill speed can I use on a wire stripper?
7. Which direction should my drill be when using the wire stripper?