| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A dependable mid-size chisel for general woodworking. The 10 mm blade balances reach and control, making it ideal for paring, fitting tenons, cleaning out joints, and detailed trimming in cabinetry and furniture work.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging Tag |
| Package Dimensions | 205(L) x 45(W) x 16(H)mm |
| Package Weight | 178g |
| Material | Chisels blades: HSS blades Chisel handles: Rubber and Plastic |
| Finish | Polished |
| Overall chisel length | 270mm |
| Size | 10mm |
| Blade hardness | ±65-70HRC |
| Standard bevel | 30° |
| Secondary bevel | 35° |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x Wood Chisel |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 365(L) x 100(W) x 75(H)mm |
| Weight (box/pack) | 1.10kg |
| Qty (box/pack) | 6 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 510(L) x 375(W) x 170(H)mm |
| Weight (box/pack) | 11.50kg |
| Qty (box/pack) | 60 |