| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A wide, assertive chisel for larger flattening and trimming tasks. The 32 mm blade gives you solid control while you remove material efficiently â" great for cleaning rebates, smoothing panels, and adjusting large surfaces in joinery or carpentry settings.
| Description | Specification |
| Packaging Type | Hanging Tag |
| Package Dimensions | 205(L) x 45(W) x 16(H)mm |
| Package Weight | 269g |
| Material | Chisels blades: HSS blades Chisel handles: Rubber and Plastic |
| Finish | Polished |
| Overall chisel length | 270mm |
| Size | 32mm |
| Blade hardness | ±65-70HRC |
| Standard bevel | 30° |
| Secondary bevel | 35° |
| Country of Origin | Republic of China (PRC) |
| Warranty | 6 Months |
| Content | 1 x Wood Chisel |
| Inner Box | |
| Dimensions (box/pack) | 365(L) x 100(W) x 75(H)mm |
| Weight (box/pack) | 1.68kg |
| Qty (box/pack) | 6 |
| Outer Box | |
| Dimensions (box/pack) | 510(L) x 375(W) x 170(H)mm |
| Weight (box/pack) | 16.91kg |
| Qty (box/pack) | 60 |