| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
TP-Link Archer TX20UH | AX1800 High Gain Wireless USB Adapter
Stay Fast with Wi-Fi 6 Even in a Crowded Network
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| HARDWARE FEATURES | |
| LED | Status |
| Dimensions | 30.5 × 14.8 × 111.7mm |
| Antenna | 2× High-Gain Dual-Band Antennas |
| WIRELESS FEATURES | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Signal Rate | 5.0GHz |
| 11ax: Up to 1201Mbps (dynamic) | |
| 11ac: Up to 867Mbps (dynamic) | |
| 11n: Up to 300Mbps (dynamic) | |
| 11a: Up to 54Mbps (dynamic) | |
| 2.4GHz | |
| 11ax: Up to 574Mbps (dynamic) | |
| 11n: Up to 400Mbps (dynamic) | |
| 11g: Up to 54Mbps (dynamic) | |
| 11b: Up to 11Mbps (dynamic) | |
| Transmit Power | 5.0GHz: 19dBm (FCC) / 16dBm (CE) (EIRP) |
| 2.4GHz: 19dBm (FCC) / 14.5dBm (CE) (EIRP) | |
| Wireless Modes | Infrastructure mode |
| Wireless Security | WEP, WPA/WPA2/WPA3, WPA-PSK/WPA2-PSK |
| OTHERS | |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Package Contents | AX1800 High Gain Wireless USB Adapter Archer TX20UH |
| Quick Installation Guide | |
| USB3.0 Cradle | |
| System Requirements | Supported operating systems include Windows 10, 11 |
| Environment | Operating Temperature: 0~40°C |
| Operating Humidity: 10%~90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing | |