| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
TP-Link LS1005 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch
Easily Expand Your Network and Save Energy
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3i/802.3u/802.3x |
| Interface | 5× 10/100Mbps, Auto-Negotiation, Auto-MDI/MDIX Ports |
| Fan Quantity | Fanless |
| External Power Supply | External Power Adapter (Output: 5VDC/0.6A) |
| Dimensions ( W x D x H ) | 83.6 × 45.7 × 22.8 mm |
| Max Power Consumption | 1.65W |
| Max Heat Dissipation | 5.627 Btu/hr |
| SOFTWARE FEATURES | |
| Advanced Features | Green Technology |
| 802.3X Flow Control | |
| Back Pressure | |
| Transfer Method | Store and Forward |
| OTHERS | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Package Contents | 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch |
| Power Adapter | |
| Installation Guide | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C |
| Storage Temperature: -40°C~70°C | |
| Operating Humidity: 10% ~ 90% non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~90% non-condensing |