| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
TP-Link Tapo C500 | Outdoor Pan/Tilt Security Wi-Fi Camera
Smart. Secure. Easy.
Capture Everything Around
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| CAMERA | |
| Image Sensor | 1/3'' |
| Night Vision | 850nm IR LED up to 30m |
| View Range | 360° horizontal and 130° vertical |
| Resolution | 1080p Full HD (1920 × 1080) |
| NETWORK | |
| Protocol | TCP/IP, ICMP, DNS, HTTPS, TCP, UDP |
| Wireless Security | WPA/WPA2-PSK |
| Standards and Protocols | IEEE 802.11b/g/n, 2.4GHz |
| Security | 128bit AES encryption with SSL/TLS |
| Frequency | 2.4GHz |
| ACTIVITY NOTIFICATIONS | |
| Input Trigger | Motion detection, Person detection |
| Output Notification | Notification, Snapshot (Tapo Care), Clips(Tapo Care) |
| ENVIRONMENT | |
| Operating Temperature | -30°C~60°C |
| Storage Temperature | -40°C~60°C |
| Operating Humidity | 10%~90%RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 5%~90%RH, Non-condensing |
| PACKAGE CONTENTS | |
| Package Contents | Tapo C500 Camera |
| DC Power Adapter | |
| Anchors and Screws | |
| Mounting Template | |
| Waterproof Seal | |
| Quick Start Guide | |
| HARDWARE | |
| Button | RESET button |
| Indicator LED | System LED |
| Adapter Input | 100-240V, 50/60Hz |
| Adapter Output | 12.0V 1.0A |
| Dimensions (W × D × H) | 123.8 × 123 × 90mm |
| AUDIO | |
| Audio Communication | 2-way audio |
| Audio Input & Output | Built-in microphone and speaker |
| VIDEO | |
| Frame Rate | 15 fps |
| Video Streaming | 1080p |
| Video Compression | H.264 |
| OTHERS | |
| Certification | CE, FCC, RoHS, RCM |