| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| |
|
| Product Description | TP-LINK TL-WA830RE 300Mbps Wireless N Range Extender - wireless network extender - IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Device Type | Wireless network extender |
| Form Factor | External |
| Cabling Type | 10Base-T, 100Base-TX |
| Data Transfer Rate | 300 Mbps |
| Frequency Band | 2.4 GHz |
| Data Link Protocol | IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| System Requirements | UNIX, Apple MacOS, Novell NetWare, Linux, Microsoft Windows 98SE/2000/NT/ME/XP/Vista/7 |
| Dimensions (WxDxH) | 17.4 cm x 12 cm x 2.9 cm |






| Manufacturer's Code: TL-WA830RE | TP-Link |