| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
With its battlefield green frame, black slide and black functional elements, the GLOCK 17 Gen5 cuts a striking figure in the airsoft field.
During the match shooting the CO-operated airsoft version of the GLOCK 17 Gen5 shows its similarity to the original. The Gen5-typical features include front serrations, a Weaver rail and a trigger safety. The heavy metal slide and powerful blowback provide an authentic experience. Every shot fired from the 14-round All-in-One magazine produces a convincing recoil. The precise dimensions and realistic weight ensure perfect handling and full compatibility with standard accessories like holsters.
| Energy level (E) | < 2.0 J |
|---|---|
| Caliber | 6 mm BB |
| Power source | 1x 12 g CO |
| Magazine capacity | 14 rounds |
| Safety | Sliding Safety, Automatic Trigger Safety |
| Shoot-Up | non-adjustable |
| Length | 202 mm |
| Weight | 675 g |
| Recommended BBs | 0,20 g |
| Holster type | A |
Check out our other Umarex products!