| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Introducing the GK3 Ultra Resin printer from Uniformation with a bigger build volume, an auto-resin refill system and a heated chamber to ensure the best print quality.

| Product name | GK3 Ultra |
| Touch screen | 5-inch capacitive touch screen |
| Slicing software | UniFormation Slicer, Chitubox, Lychee |
| Connection | USB stick, Wi-Fi file sharing, Ethernet |
| Technology | Masked SLA (M-SLA) LCD Screen Curing |
| Screen size | 302.4 x 161.98mm (16K, 13.5") |
| XY resolution | 15120 x 6230 |
| Maximum heating temperature | 25°C, 30°C |
| Product weight | 30 kg |
| Layer thickness | 0.03 - 0.05 mm |
| Exposure speed | 2-3s/layer (0.05mm) |
| Pixel size | 20 x 26 um (AVC 26 um) |
| Product dimensions | 455 x 400 x 575 mm |
| Maximum print volume | 300 x 160 x 300 mm |
| Official resin compatibility | Standard Resin, ABS Resin, Flexible Resin |
| Resin box capacity | 1.2kg |
| Resin vat capacity | 1100ml |
| Printing power consumption | 200W |

| Product name | GK3 | GK3 pro | GK3 Ultra |
|---|---|---|---|
![]() | ![]() | ![]() | |
| Build Volume | 211 x 118 x H240 mm | 211 x 118 x H240 mm | 300 x 160 x H300(mm) |
| LCD Screen | 16K 9.6-Inch Mono LCD Screen | 16K 9.6-Inch High Transmittance Screen | 13.6-inch Mono LCD |
| LCD Resolution | 15120 x 6230 | 15120 x 6230 | 15120 x 6230 |
| X/Y Axis Resolution | 14 x 19 m | 14 x 19 m | 14 x 19 m |
| Release Film | nFEP Film | CPFA Film | ACF/nfep Film |
| Light Source | 405 nm COB Light Source + Fresnel Collimating Lens | 385 nm COB Light Source + Fresnel Collimating Lens | UV-LED 405nm |
| Printing Power Consumption | 120W | Resin vat capacity | 1100ml |
| Input Voltage | 110/220V | Printing power consumption | 200W |
| Slicing Software | UniFormation Slicer, Chitubox, Lychee Slicer | UniFormation Slicer, Chitubox, Lychee Slicer | UniFormation Slicer, Chitubox, Lychee Slicer |
| Display Screen | 5-inch rotating capacitive touch screen ( 90° rotation) | 5-inch rotating capacitive touch screen ( 90° rotation) | 5-inch capacitive touch screen |
| Printing Speed | Precision Mode: 22 mm/h for 0.05 mm layer 42 mm/h for 0.l mm layer Speed Mode: 30 mm/h for 0.05 mm layer 55 mm/h for 0.l mm layer Ultra Speed: 108 mm/h for l mm layer thickness (requires custom settings) | Precision Mode: 22 mm/h for 0.05 mm layer 42 mm/h for 0.l mm layer Speed Mode: 30 mm/h for 0.05 mm layer 55 mm/h for 0.l mm layer Ultra Spee... |