| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Tactical Reticle, 6 Groups 8 Lens, Sliver Coat Prism, All Fully Multi CoatedRubber Armed to Protect against Crashes and Scratches. w/ Belt Strap Clip. IP67 Waterproof
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Dia | 42 mm / 1.65 in |
| Ocular Lens Dia | 20 mm / 0.79 in |
| Min. Focal Distance | 2 m / 6.5 ft |
| Lens Coating | Fully Multi-coated |
| Prism Glass | BaK-4, Roof Prism |
| Linear Field of View | 37.8 ft @ 1000 yds |
| Linear Field of View | 12.6 m @ 1000 m |
| Angular Field of View | 7.2 ° |
| Reticle | N/A |


