| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Our SUMMER SALE has begun, and we have SLASHED our prices!
( While stocks last )
| Feature | Specification |
|---|---|
| Display | 6.78-inch LTPO AMOLED |
| Resolution | 2800 × 1260 |
| Refresh Rate | 120Hz adaptive |
| Processor | MediaTek Dimensity 9500 (3nm) |
| RAM | 16GB LPDDR5X Ultra |
| Storage | 512GB UFS 4.1 |
| Operating System | Android 16 with OriginOS 6 |
| Rear Cameras | 50MP Main + 50MP Ultra-wide + 200MP ZEISS APO Telephoto |
| Front Camera | 50MP |
| Battery | 6510mAh |
| Charging | 90W wired + 40W wireless |
| Fingerprint Sensor | Ultrasonic in-display |
| Water Resistance | IP68 / IP69 |
| Connectivity | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC |
| SIM | Dual SIM |
| Weight | 226g |
AMROTECH CARES ABOUT YOU,AND WANTS YOU TO KNOW
This is an ICASA approved local stock device. This device has a 24 Month's Manufacturers Warranty.
We are an NRCS accredited company (SANS IEC 61558-2-16)
We have pick up points in Durban, Johannesburg and Cape Town, or can courier to your door anywhere within South Africa. ( PLEASE NOTE : This device is available at our Durban branches)
Stocks change on a daily basis . Colour availability may be different to advertised image. Prices can change without notice