| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
![]() |
|
| Product Description | WD Black WD5003AZEX - hard drive - 500 GB - SATA-600 |
| Type | Hard drive - internal |
| Capacity | 500 GB |
| Form Factor | 3.5" x 1/3H |
| Interface | Serial ATA-600 |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
| Buffer Size | 64 MB |
| Spindle Speed | 7200 rpm |
| Features | Dual actuator technology, StableTrac, NoTouch ramp load technology, dual processor |
| Dimensions (WxDxH) | 101.6 cm x 14.7 cm x 2.54 cm |
| Weight | 440 g |
| Manufacturer Warranty | 5 years warranty |


| Manufacturer's Code: WD5003AZEX |