| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The CPD series of power amplifiers has become a trusted tool for many gigging musicians, tours and installations since its introduction in 2014.
The top-of-the-range CPD4800 delivers breathtaking power. This 2U Class H amp delivers a competitor busting and earth shattering 4800watts when bridged into 4. Weighing in at only 23.5kg the CPD4800 also has the best weight:power ratio in the CPD series.
Key Features
|
|
SPECIFICATIONS
| Stereo Power Output : RMS | |
| 8 x 2 | 1000W |
| 4 x 2 | 1500W |
| Bridged Mono Power Output : RMS | |
| 8 | 3000W |
| 4 | 4800W |
| Frequency Response | 20Hz - 30kHz |
| Topology | Class H |
| Inputs | 2 x XLR |
| Outputs | 2 x NL4 (speakON compatible),2 x binding posts, 2 x XLR |
| Input Sensitivity & impedance | |
| Sensitivity | 0dBu (0.775Vrms) |
| Balanced XLR input | 20K |
| Maximum Input Level | 22dBu (9.7Vrms) |
| Voltage Gain | 42dB |
| Slew Rate | >40V / us |
| Crosstalk | <-75dB |
| S/N | >100dB |
| Distortion (1W) | <0.02% |
| Damping Factor | >300 |
| Controls | |
| Front panel | AC Switch, CH 1 and CH 2 Gain Knobs |
| Rear panel | Parallel, Stereo & Bridge Mode Switch; Limiter Switch |
| Protections | Thermal protect, Over-current protect, Output DC protect, Output short protect, Power on/off mute |
| Indicators | Power, Protect, Signal, Peak |
| Cooling | Variable Speed Fan |
| Dimensions | 88 x 483 x 450mm |
| Net Weight | 23.5kg / 51.80lbs |
| Gross Weight | 27kg / 59.52lbs |