| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Model | CYCLAMI CYC1600 |
| Max Output | 1600 lumens |
| Lighting Modes | Extreme/High bem/Low beam/Fast flash/Slow flash |
| Optics | TIR optical lens, cut-off low beam and focused high bem |
| Battery | Builtin 2000 mAh Liion |
| Charging | USB TypeC |
| Control | Wireless handlebar remote (on/off, mode, boost, high/low toggle) |
| Waterproof Rating | IP66 |
| Materials | Aluminum + Nylon + POM |
| Size | 56 x 46 x 64 mm |
| Weight | 174 g ±5 g |
| Mounting | Gorostyle Quickrelease interface, fits 28/32/35 mm handlebars with shims |
Features: