| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Specifications:
| Specification | Parameter |
| SoC | ESP32-S3-PICO-1-N8R8@Dual-core Xtensa LX7, up to 240MHz |
| USB | USB OTG, USB Serial/JTAG |
| Flash | 8MB |
| PSRAM | 8MB |
| Wi-Fi | 2.4 GHz Wi-Fi |
| TFT Driver | GC9107 |
| Color IPS Resolution | 128 x 128 |
| 6-Axis IMU (BMI270) | Accuracy: 0.05 % (Accel), 0.05 ° /s (Gyro) I2C Address: 0x68 |
| 3-Axis Geomagnetic Sensor (BMM150) | Accuracy: 0.3 µT Mounted on BMI270, magnetometer data obtained via BMI270 |
| Infrared | 180 ° FOV, transmission distance 12.46 m (unobstructed) |
| Sleep Current | GPIO-5V supply: 5 V @ 11.63 µA |
| Grove-5V supply: 5 V @ 10.75 µA | |
| USB-5V supply: 5 V @ 92.50 µA (incl. PD resistor loss) | |
| Bottom GPIO | G5 / G6 / G7 / G8 / G38 / G39 |
| Operating Temperature | 0 ~ 40 ° C |
| Product Size | 24.0 x 24.0 x 12.9 mm |
| Product Weight | 6.8 g |
Introduction:
AtomS3R is a highly integrated IoT programmable controller based on the ESP32-S3. It embeds an ESP32-S3-PICO-1-N8R8 SoC with on-chip Wi-Fi, 8MB Flash, and 8MB PSRAM. The device features a 0.85-inch color IPS display with a programmable button beneath it, an on-board 5 V-to-3.3 V power, a three-axis BMM150 geomagnetic sensor, and a six-axis BMI270 IMU. Power supply and firmware downloading are handled through a USB Type-C connector, while a HY2.0-4P port and six GPIO plus power pins on the bottom make expansion easy. Compared with previous products, AtomS3R is equipped with an enhanced 3D antenna that offers better performance and higher stability. With dimensions of just 24.0 x 24.0 x 12.9 mm, it is ideal for a variety of embedded smart-device applications.
Features:
1. Compact and Portable Design: Features a 0.85-inch 128 x 128 pixel Color IPS screen, perfect for on-the-go interactive projects.
2. Powerful ESP32-S3 Chip: Equipped with dual-core Xtensa LX7 processor, offering high performance up to 240 MHz.
3. Expanded Memory: Integrated 8 MB PSRAM and 8 MB Flash provide ample space for complex applications.
4. 6-Axis IMU: Highly accurate BMI270 sensor enables precise motion tracking with ±0.05% and ±0.05°/s accuracy.
5. Wide Infrared Transmission Range: Offers a 180° field of view and a transmission distance of up to 12.46 m.
Package Included:
1 x ATOMS3R Development Kit
Note: Colors may vary slightly; please refer to the actual color received.




