| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Max Power!
| Model | 14500 |
| Nominal Capacity | 1200mAh |
| Nominal Voltage | 3.6V |
| Fully Charged Voltage | 4.2V |
| Discharge End Voltage | 2.5V |
| Max Continuous Discharge Current | 2.5A |
| Transport Voltage | 3.7V3.9V |
| Protected | Yes |
| Positive Terminal | Button Top |
| Cycles | 500+ |
| Storage Temp. | -20~50(Best 25±5) |
| Dimensions(mm) | 14.3±0.3 x H50.5±0.5 |
| Net Weight | 20g |
