| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

1) All Product returns or Exchanges will be send to the manufacturer / Supplier / Distributor for a full inspection and assessment Upon receipt of the returned item, it will undergo a full inspection and assessment by the product supplier / manufacturer / Distributor every supplier / manufacturer / Distributor have its own Policy to exchanges and returns
2) If supplier / manufacturer / Distributor agree to a Refund of price of unsuitable products.
We will refund the full price of any unsuitable products in their original unopened packaging. For opened products, the supplier / manufacturer / Distributor may deduct or charge a reasonable amount for any use of the products plus certain costs necessary for repackaging and restocking, subject to the CPA. These costs are usually up to 25% of the cost of the products.
The Zartek ZA-748 Portable Two Way Radio is easy to use and gives you reliable and clear communication. The ZA-748 UHF transceiver operates at 0.5 W on both license-free bands, namely 464 MHz consisting of 5 frequencies and 446 MHz consisting of 8 frequencies. This transceiver is also approved by ICASA to operate on licensed bands from 400-470 MHz on 2W of transmitting power.
High strength materials and quality components have been used in the manufacture of this two-way radio to give many years of product use. It is designed for rugged outdoor and industrial use to excel in tough environments. The ZA-748 radio is ultra small and compact for easy handling. Li-ion battery technology and VOX (voice activation) are included amongst many features that enhance performance yet keep the transceiver easy to operate. A detachable antenna enables external car or house antennas to be used with the radio to extend communication range.
Features
| Frequency Range | 446 MHz and 464 MHz license-free, (400-470 MHz licensed) |
| Channel Capacity | 16 |
| Frequency Spacing | 25kHz/ 12.5 kHz |
| Working Voltage | 3.8 V |
| Frequency Stability | ± 2.5ppm |
| Operating Temp. | -25 C - +55 C |
| Antenna Impedance | 50 |
| Dimensions excl Antenna(LxWxH) | 102mm x 52.5mm x 32mm |
| Weight (including Antenna and Battery) | 140g |
| Battery Capacity | 1250mAH |
| Battery Operating Time Average | 35 hours on 5:5:90 duty cycle |
| Output Power | 500mW license-free, (2W licensed) |
| Modulation Mode | 16kF3E/ 8kF3E |
| Maximum Frequency modulation | ± 5kHz/± 2.5kHz |
| Audio Distortion | 5% |
| Residual frequency modulation | -40 dB / -35 dB |
| Adjacent Channel Power | -70 dB / -60 dB |
| Spurious and Harmonic Wave | - 36dBm < 1 GHz - 30dBm > 1 GHz |
| Receiving Sensitivity | 0.18 uV/ 0.22uV |
| Adjacent Channels Selectivity | 70 dB/ 60dB |
| Intermediation | 60dB |
| Spurious Response | 70dB |
| SNR | 45/ 40 dB |
| Audio Output Power | 0.5 W |
| Audio Distortion | 5% |