| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The BIBO Bar is the next generation in water purification and dispensing, with just a touch of a button - gain instant access to both ice cold and boiling hot water; it is energy efficient, environmentally friendly and incredibly stylish, making it the perfect addition to any home or office.
| Colour: | Available in Black Forrest, Nartjie Orange, Mellow Yellow, Silver Lining, Classic Red, Going Green, Sky Blue, Purple Patch, Ice-Cream, Cherry Red and Snow White |
| Finish: | Metallic |
| Material: | Metal |
| Mounting Type: | Freestanding |
| Shape: | Square |
| Heating Capacity: | 15L/hr |
| Chilling Power Rating: | 138W |
| Cooling Capacity: | 5 L/hr |
| Filtration: | 0.5 Micron |
| BIBO Zapper: | 11W |
| Heating Power: | 1500W |
| Hot Water Temperature: | 70 - 98°C (Adjustable) |
| Cold Water Temperature: | 4 - 16°C (Adjustable) |
| Water Pressure (Min.): | 0.1MPa |
| Water Pressure (Max.): | 0.6MPa |
| Wattage: | 1700W |
| Current: | 10A |
| Voltage: | 230V, 50Hz |
| Height: | 340mm |
| Width: | 300mm |
| Depth: | 370mm |
| Weight: | 15.5kg |