| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Mobile Power Series (MPS) range is perfectly positioned as a drop-in replacement for Lead Acid batteries, giving you a high-quality, light and ultra-reliable solution for your home, vehicle use, outdoor and security. All MPS batteries feature an integrated Battery Management System, are IP56 water and dust resistant and are highly durable
| Colour: | Black |
| Material: | ABS |
| Battery Chemistry: | LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) |
| Usable Capacity: | 2800Wh @C10, 25°C |
| Cycle Life @ 100% / 80% / 50% DoD: | > 2000 cycles (2800Wh @C10, 25°C) / > 3000 cycles (2240Wh @C10, 25°C) / > 5000 cycles (1400Wh @C10, 25°C) |
| Wattage: | 2.8kW |
| Charge Current: | 100A Continuous (max) |
| Discharge Current: | 100A Continuous | 200A Burst (3 seconds) |
| Over-current Protection: | 300A |
| Bulk Voltage: | 14.4V DC |
| Charge and Discharge Efficiency: | 96% - 99% @C1 |
| Discharge Voltage (Min.): | 11.6V |
| Nominal Voltage: | 13V DC |
| Operating Voltage: | 11.6V DC - 14.4V DC |
| Over-voltage Cutout: | 15.6V |
| Self-discharge Rate: | 3% per month |
| Under-voltage Cutout: | 10.0V |
| Height: | 245mm |
| Width: | 522mm |
| Depth: | 240mm |
| IP Rating: | IP56 (dust-protected + stronger water jets) |
| Weight: | 27kg |
| Technical Document: | Download |